Příběh muže, který se nikdy nevzdal. Henry Charriére byl 26. října roku 1931 odsouzen za vraždu k nuceným pracím na Ďábelských ostrovech Francouzské Guyany, měl tedy zbytek svého života strávit v místech, kde řada galejníků nepřežila ani první rok trestu. Charriére však pokládal rozsudek za nespravedlivý...
Z překladu Sergeje Machonina připravila Eva Lenartová.
V režii Tomáše Soldána účinkuje Norbert Lichý.
Hudební spolupráce Nikos Engonidis.
Zvuk Marek Hoblík.
(ČRo Ostrava) (15x cca 30 min)
„Obžalovaný, jelikož porotci odpověděli 'ano' na všechny otázky kromě jediné, zda šlo o čin úmyslný, odsuzujete se k trestu nucených prací na doživotí.“ Henry Charriére byl 26. října roku 1931 odsouzen za vraždu k nuceným pracím na Ďábelských ostrovech Francouzské Guyany, měl tedy zbytek svého života strávit v místech, kde řada galejníků nepřežila ani první rok trestu. Sami vězni říkali tomu místu suchá gilotina.
Dreyfusova chatrč na Ďábelských ostrovech
Rozsudek považoval Charriére za nespravedlivý a proces za zmanipulovaný. Cítil se nevinným. Pravda je, že i policistům, vyšetřujícím tehdy případ smrtelného zranění jednoho z členů pařížské galérky, se trest zdál příliš krutý. A to, co vězně čekalo, se skutečně blížilo peklu. Charriére se několikrát pokusil uprchnout, ale definitivně se mu to podařilo až v roce 1945. Mimochodem o rok později byly galeje ve Francouzské Guyaně na nátlak veřejnosti zrušeny.
Svůj nedobrovolně dobrodružný osud popsal vězeň s vytetovaným motýlem na hrudi v autobiografické knize, jíž dal pařížský vydavatel Robert Laffont název Motýlek. Kniha s dedikací 'Venezuelskému lidu, jeho prostým rybářům z Parijského zálivu, všem, intelektuálům, vojákům a ostatním, kteří mi umožnili začít nový život' vyšla v roce 1969 v nákladu milión dvě stě tisíc výtisků. Okamžitě se stala literární senzací Francie i Evropy a Henry Charriére celebritou.
Zároveň se však objevily hlasy zpochybňující autentičnost Charrierova vyprávění. Proto se Robert Laffont rozhodl svolat tiskovou konferenci, kde Henri Charrier prohlásil, že v jeho románu je 75% pravdy a 25% smyšlenek. Charriére s největší pravděpodobností vytvořil obecný portrét galejníka z Ďábelských ostrovů, což ale nikterak nesnižuje poutavost jeho vyprávění. Henri Charriére je vypravěčem velmi emotivním, dokáže atraktivně popsat jak svůj vnitřní svět, tolik potřebný k přežití, tak zážitky a situace z reálného prostředí trestanecké kolonie. Ostatně než kniha vůbec vznikla, často a rád o Ďábelských ostrovech vyprávěl, o posluchače neměl nikdy nouzi.
V českém překladu Segeje Machonina vyšel Motýlek už dva roky po francouzském vydání a Motýlkova krutá dobrodružství v džungli, na moři či mezi Indiány fascinují českého čtenáře dodnes. Ale Motýlek je v prvé řadě dobrou zprávou o obdivuhodné síle lidského ducha. Je to především Motýlkova nezlomná touha po svobodě a víra v dobrý konec, co v krizových okamžicích stáhne osud správným směrem.
Další info:
- Kód: Vybrat vše
http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/1529873
Needitovaná nahrávka, např. pro účely vlastního střihu atp. Není primárně určeno pro běžný poslech.
Audio - mp3: vbr, hq. Velikost 426 MB.
- Kód: Vybrat vše
http://antonius.jarkad.cz/nesestrihane/#charriere
Seznam všech mých uploadů mluveného slova (pravidelné aktualizace, reupload):
- Kód: Vybrat vše
http://antonius.jarkad.cz/dlc/mluvene_slovo_seznam_odkazu.pdf
Návod, jak stahovat soubory a šetřit přitom svůj čas i peníze:
- Kód: Vybrat vše
http://antonius.jarkad.cz/dlc/navod_na_stahovani.pdf